Maillerim Nerede Depolanıyor?

paylaşımlı-mail-kutusunda-maillerim-nerede

Amazon Bulut Sunucu Servislerini kullanıyoruz.

Ticket Sistem, klasik bir sunucunun çok ötesinde, oldukça karmaşık ve gelişmiş bulut mimarisinden oluşur ve onlarca AWS (amazon web services) servislerini entegre olarak kullanır. Evet, bizim bir sunucumuz yok. Çok sayıda farklı servisi aynı anda kullanan oldukça büyük bir IT (bilgi teknolojileri) mimarisi kullanıyoruz.

Ticket Sistem mail ve kullanıcı trafiği, AWS servislerimize dağıtmak için ROUTE 53 dns servisini kullanıyoruz.

Gelen trafığın tümünü Elastic Load Balancing servisinde toplayıp, yükü dengeli bir şekilde EC2 uygulama sunucularımıza anlık dağıtıyoruz.

Autoscaler servisi sürekli uygulama sunucularımızı gözlemliyor ve CPU hızı, kaynakların kullanım oranları gibi değerlere göre, gerekirse yeni EC2 sunucularının yaratılmasını, kaynak kullanımı az ise atıl kalan sunucuların imha edilmesi görevini üstleniyor.

EC2 adıyla bilinen yüksek kapasiteli çok sayıda (sürekli değişen sayıda) uygulama sunucumuz, load balancer üzerinden gelen trafiğe göre Ticket Sistem uygulamalarını çalıştırıyor.

Amazon RDS hizmeti tamamen Amazon tarafından yönetilen çok yüksek veriyi işleme kapasitesine sahip ilişkisel veritabanı modeli sunuyor. Tüm verilerimizi Multi A-Z ile dağıtılmış veritabanı sunucularında güvenli olarak saklıyor ve yönetiyoruz.

Ticket Sistem'e gelen yüzbinlerce mail, amazon S3 adı verilen oldukça güvenli Simple Storage Server servisinde saklanıyor ve oradan güvenli bir şekilde kullanıcılara sunuluyor.

Aslında yukarıda saydığımız servisler sadece buz dağının görünen yüzü. Uygulama katmanında çok daha fazla servisi (Örneğin SQS, SNS, Beanstalk, CodePipeline v.b. gibi) kullanıyoruz. Size de arkanıza yaslanıp Ticket Sistem kalitesinin keyfini sürmek kalıyor.